Sindrom policističnih jajnika je najčešći hormonski poremećaj osoba ženskog pola sa procenom da se javlja kod 5-10% populacije širom sveta.
Tačan uzrok nastanka ovog hormonskog poremećaja još uvek nije poznat, smatra se da je posledica uticaja genetskih i hormonskih faktora kao i nepravilnih životnih navika. Primećuje se česta porodična predispozicija (majka, sestra, tetka).
U osnovi poremećaja je hormonski disbalans koji često ostaje neprepoznat, zbog čega samo tretiranje simptoma bez informacije o samom uzroku (na primer lečenje akni, hormonska terapija neredovnih menstrualnih ciklusa, terapija gojaznosti dijetom i sl.), ne daje velike rezultate.
Naziv sindrom upućuje na činjenicu da se najčešće javlja više simptoma oboljenja. Simptomatologija je različita, kod svake žene drugačija, a najčešće se javljaju:
nepravilni menstrualni ciklusi,
izostanak ovulacije,
povećanje telesne mase sa gojenjem u predelu struka,
opadanje kose,
pojačana maljavost,
akne,
depresija,
nemogućnost začeća
insulinska rezistencija
Ukoliko žena ima policistične jajnike, to ne znači da ima i sindrom policističnih jajnika. Za postavljanje dijagnoze PCOS potrebno je da osoba ima dva simptoma od sledećih:
izostanak ovulacije,
ultrazvučni nalaz policističnih jajnika,
pojačana maljavost i/ili povećan nalaz testosterona u krvi.
Blagovremeno postavljena dijagnoza ovog hroničnog oboljenja će sprečiti razvoj brojnih komplikacija: insulinske rezistencije, gojaznosti, šećerne bolesti, kardiovaskularnih bolesti, metaboličkog sindroma, nemogućnost začeća.
Promena životnih navika, pre svega ishrane, fizičke aktivnosti, stresa, uz adekvatnu medikamentoznu terapiju i suplementaciju je moguće rešenje problema sindroma policističnih jajnika.